Kultura na życzenie – Dom Kultury +

Kultura na życzenie – Dom Kultury+

01_NCK_DK_2016_klrProjekt „Kultura na życzenie” realizujemy aby wzmocnić zaangażowanie klubów kultury Przegorzały i Mydlniki w życie społeczności lokalnej. Pragniemy odkryć drzemiące w nich potencjały kulturotwórcze, zapytać Was, mieszkańcy jakich inicjatyw brakuje w naszej Dzielnicy i co możemy wspólnie zrobić, by je zrealizować!

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016.

Kalendarium projektu:

Październik 2016

Za nami dwa spotkania czytelniczce w ramach projektu „czytaMY”! Nasz Klub odwiedziła ponad setka dzieci i dorosłych i niesamowici goście- Anna Dymna oraz Janina Ochojska! Przeczytały nam fragmenty swych ulubionych książek. Wśród nich znalazły się ” Kubuś Puchatek”, „Wiersze Jana Brzechwy”, „Kto wymyślił szkołę” oraz „Taka się urodziłam”. Wśród zebranych młodych czytelników rozlosowaliśmy nagrody- ulubione książki naszych Gości!

img_8207img_8343

Mieszkańcy Bronowic odkrywali tajemnice naszej dzielnicy podczas dwóch detektywistycznych spacerów „W śpiochach, w szortach lub w spódnicy maszerujmy po dzielnicy” zgodnie z zapisami „Rodzinnego przewodnika po tradycjach i ciekawostkach dzielnic Bronowice i Zwierzyniec”. Nasi detektywi nie mieli pojęcia, że jest u nas tyle ciekawych, nieodkrytych miejsc.

14680742_1349345185105986_3563882388800443014_n  14720551_1349345911772580_5237419582327558176_n

Wrzesień 2016

Rozpoczęliśmy realizację drugiej części projektu.  Ruszyły dwa projekty na raz! Wszyscy inicjatorzy mieli pełne ręce roboty ale wspólnymi siłami daliśmy radę. Zebrały się grupy na warsztaty „Światłem Malowane”, które robią niesamowite zdjęcia, pierwsze prace na „Warsztatach Kreatywnych – Zrób to sam” już powstały”!

Sierpień 2016

Rozpoczynamy drugą część projektu Kultura na życzenie. Nasz wniosek uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury i dzięki temu w naszym Klubie odbędą się u nas już wkrótce poniższe projekty:

„Światłem Malowane”  cotygodniowe, bezpłatne warsztaty fotograficzne (wrzesień-październik-listopad) dla kameralnej grupy młodzieży oraz dorosłych prowadzonej przez mistrza fotografii Andrzeja Wojciecha Dworaczka. Warsztaty zakończą się stworzeniem wspólnej, profesjonalnej wystawy w Klubie Kultury.

„czytaMY” – cykl spotkań pod hasłem „czytaMY” ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wybrane książki przeczytają popularne osoby ze świata teatru i telewizji, autorytety w różnych dziedzinach: Anna Dymna, Janina Ochojska oraz Jerzy Stuhr.

„Warsztaty kreatywne – ZRÓB TO SAM” – warsztaty poświęcone sztuce projektowej, która w odpowiednim ujęciu może stać się przejawem sztuki wysokiej. Warsztaty mają wykształcić umiejętności oraz wrażliwość uczestników w dziedzinie sztuki użytkowej.

„Rodzinny przewodnik po tradycjach i ciekawostkach dzielnic Bronowice i Zwierzyniec” Zadanie ma na celu zaproszenie rodzin z dzielnic Bronowice i Zwierzyniec do poznania okolicy, w której mieszkają. Zostaną przygotowane rodzinne przewodniki w formie darmowego e-booka.

Lipiec 2016 

Zapraszamy do zapoznania się z diagnozą „Mobilna studnia życzeń”. To akcja i badanie w ramach projektu Kultura na życzenie. Projekt ten realizowany jest przez Klub Kultury Przegorzały oraz Klub Kultury Mydlniki – filie krakowskiego Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki dzięki dofinansowaniu Narodowego centrum Kultury Program Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016. Celem projektu było rozpoznanie kulturalnych potrzeb mieszkańców dwóch rozległych krakowskich dzielnic, w których mieszczą się wymienione Kluby – dzielnicy VII Zwierzyniec oraz dzielnicy VI Bronowice. Diagnoza powstała dzięki analizie 134 ankiet wypełnionych przez mieszkańców Przegorzał, Bielan i Mydlnik. Diagnoza została przygotowana przez pracownika Klubu Kultury Przegorzały Szymona Wyrembaka, socjologa. Mobilna studnia życzeń to coś więcej niż zwykłe badanie socjologiczne. Działanie to nazwać można pewnego rodzaju akcją społeczną czy też happeningiem. Powodem tego jest zastosowanie specyficznej formy zbierania danych. Choć zastosowana metodologia badania sensu stricto jest typowa dla nauk społecznych, sposób w jaki dochodziło do kontaktu z respondentami był wyjątkowy. Ankieter działający na terenie dzielnic VII i VI poruszał się na rowerze towarowym, w którym została zainstalowana owa „studnia życzeń”, do której respondenci mogli „wrzucać” swoje „kulturalne marzenia”.

Zapoznajcie się z Diagnozą Mobilna Studnia Życzeń – potrzeby kulturalne mieszkańców Zwierzyńca i Bronowic

Czerwiec 2016 

Konkurs na „Kulturalną Inicjatywę Lokalną”, który realizujemy w ramach programu Dom Kultury + został zakończony! Wpłynęły do nas 22 wnioski, co było dla nas ogromnie pozytywnym zaskoczeniem! Wnioski dotyczyły różnorodnych tematów i wszystkie były niezwykle ciekawe. Pomimo chęci dofinansowania każdego z nich, musieliśmy wybrać te najlepsze. W drodze głosowania autorów oraz oceny jury zostało wyłonionych 7 projektów, które zostaną włączone do kolejnego etapu projektu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, dotowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom za wspaniałe pomysły, które mamy nadzieję uda się zrealizować w przyszłości.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu !

Pierwsze osoby zainteresowanie realizacją własnej inicjatywy spotkały się w czerwcu na „Warsztatach kreatywnego myślenia”, prowadzonych przez Alicję Hałoń. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o projekcie Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne, przedstawili swoje pomysły oraz dostali przydatne wskazówki dotyczące ich realizacji. Na konkurs spłynęło 22 wnioski! Projekty będą przeprowadzane w okresie od 22 sierpnia do 10 listopada tego roku w Klubie Kultury Przegorzały oraz Klubie Kultury Mydlniki.

Konkurs na kulturalną inicjatywę lokalną

Maj 2016   Kolorowa i gadatliwa, studnia życzeń podróżująca na naszym rowerze przemieszczała się po Bronowicach. Nasz animator Mikołaj przekazywał mieszkańcom ankietę, która dotyczy zapotrzebowań mieszkańców na konkretne działania artystyczne, kulturalne i edukacyjne na terenie ich dzielnicy. Otrzymaliśmy ponad 100 ankiet!

Kwiecień 2106. Rower jest już w naszym klubie. W maju i czerwcu mieszkańcy Zwierzyńca i Mydlnik spotkają się z naszą studnią. Przygotowaliśmy ankietę oraz regulamin naszego konkursu na inicjatywę lokalną.

Marzec 2016. By do Was łatwiej dotrzeć, porozmawiać o kulturze i o Waszych zapotrzebowaniach, postanowiliśmy zbudować „studnię życzeń”, która podróżowała na niesamowitym pojeździe, którym jest Rower Babboe!

Luty 2016 W przebiegu projektu pomaga nam Alicja Hałoń, Animator wskazany przez Narodowe Centrum Kultury. Już w lutym spotkaliśmy się na pierwszych kuchennych obradach dotyczących przebiegu projektu.