Przeskocz do treści
grafika przedstawia mapę krakowa. historie wielkiego krakowa
Projekt

Małe historie wielkiego Krakowa

Małe historie wielkiego Krakowa to cykl filmów prezentujących osobliwe miejsca i nieznane zabytki znajdujące się na terenie czterech krakowskich dzielnic: Zwierzyńca, Prądnika Białego, Krowodrzy i Bronowic. Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców do odkrywania lokalnych historii i poznawania dziedzictwa kulturowego ukrytego w miejscach poza utartymi szlakami. Do każdego filmu dołączamy mapkę, która pomoże zlokalizować prezentowane miejsca

1. Bronowice: Fort Mydlniki

Tajemniczy dwór wokół którego pasą się konie, położony w jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Krakowa, Przegorzałach. Warto wybrać się na spacer wśród skał i zabytkowych willi z książką Anny Skarbek-Sokołowskiej „Czas udręki i czas radości”, gdzie autorka opisuje swoje dzieciństwo spędzone w folwarku na Jodłowej.


2. Prądnik Biały: Fort Tonie

Fort Tonie, który jest pozostałością po twierdzy Kraków, zachował większość swojego oryginalnego wyposażenia pancernego i jest obecnie siedzibą Muzeum Twierdzy Kraków. Położony w pięknym otoczeniu (Nietoperze! Roślinność jak w Tajemniczym Ogrodzie!) jest gratką dla miłośników historycznych ciekawostek.



3. Krowodrza: Fabryka Czekolady

Mało kto wie, że przy ulicy Wrocławskiej w latach 20. prężnie działała nowoczesna fabryka czekolady. Warto zabawić się w historyka-detektywa i poszukać śladów po działalności niezmordowanego zawiadowcy zakładu, Adama Piaseckiego, najlepiej w torebką cukierków w kieszeni.


4. Zwierzyniec: Dwór na Jodłowej

Fort, który jest pozostałością po twierdzy Kraków, zachował większość swojego oryginalnego wyposażenia pancernego i jest obecnie siedzibą Muzeum Twierdzy Kraków. Położony w pięknym otoczeniu (Nietoperze! Roślinność jak w Tajemniczym Ogrodzie!) jest gratką dla miłośników historycznych ciekawostek.


Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Dworku Białoprądnickiego. Materiały historyczne: Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce Realizacja materiału filmowego: Łucja Malec Kornajew „Fishka Kraków Tours”, Kamil Wojtak „57 Film”
Sfinansowano ze środków Miasta Krakowa. Zadanie publiczne: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Projekt związany z obchodami XXX lecia Dzielnic Krakowa.

Skip to content