Przeskocz do treści
Pośrodku zielone serce trzymane w dłoniach
Projekt

ZAakceptowani

Projekt „ZAakceptowani” narodził się z potrzeby systemowego wspierania rodzin wychowujących dzieci ze spektrum autyzmu. Zakłada pracę z rodzicami, opiekunami, dziadkami, rodzeństwem i samymi dziećmi, które mają diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. W ramach kolejnych edycji projektu już od od 2016 roku odbywają się wykłady i spotkania psychoedukacyjne dla dorosłych oraz warsztaty dla dzieci i ich rodzeństwa, urozmaicone terapią przez sztukę.

Warsztaty mają charakter spotkań psychoedukacyjnych dla rodziców dzieci z ASD (z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym szczególnie z zespołem Aspergera), które prowadzi specjalistka dr Ewa Zawisza-Wilk, autorka merytoryczna projektu ZAakceptowani i trenerka w każdej jego edycji. Podczas warsztatów dla rodziców, dzieci bawią się i uczą pod fachową opieką pedagożki i muzyczki Doroty Skoczek oraz plastyczki Klaudii Górskiej, aktywnie rozwijając zdolności artystyczne w bezpiecznej przestrzeni Klubu. Podczas zajęć dzieci wspierane są w rozwoju przetwarzania sensorycznego i ćwiczą techniki uważności oraz rozwijają zdolności muzyczne i plastyczne.

Na zakończenie warsztatów rodzice i dzieci mogą wziąć udział w rodzinnych warsztatach, których program zmienia się wraz z każdą edycją projektu.

DZIĘKI DOFINANSOWANIU ZE ŚRODKÓW RADY DZIELNICY VI BRONOWICE UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY

Ewa Zawisza-Wilk

Terapeutka, pedagożka, logopedka, tutorka i mediatorka. Nauczycielka akademicka, biegła sądowa, ekspertka w zakresie spektrum autyzmu. Pracuje na uczelni oraz w jednym z dziecięcych szpitali w Krakowie, prowadzi własny Gabinet Terapii ProZA. Od wielu lat współpracuje z Klubem Kultury „Mydlniki” w ramach projektów przeznaczonych dla rodzin dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Autorka książek i artykułów naukowych i opowieści dla dzieci, które łamią tabu na temat żałoby, depresji i uczą empatii („Zosia i motyl Anatol”, Plasterki na tęsknotę”, „Szalik ciotki Melancholii”).

Dorota Skoczek

Instruktorka z ponad 30 letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. W Klubie Kultury „Mydlniki” prowadzi zajęcia plastyczne, sensoryczne, muzyczne, naukę gry na flecie poprzecznym.
Koordynuje działania w ramach Strefy Rodzica oraz projekt ZAakceptowani. W wolnym czasie trenuje z mężem taniec towarzyski w stylu standardowym i łacińskim.

Klaudia Górska

Artystka oraz projektantka, w swojej twórczości wykorzystuje intermedia mające na celu zwrócenie uwagi na doświadczenia synestetyczne (poznawaniem poprzez zmysły). Studentka kierunku Sztuka i Edukacja, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku Art&Design. Na co dzień instruktorka plastyki i ceramiki w Klubie
Kultury „Mydlniki”.

Skip to content