Przeskocz do treści
Koncert

Dzień Tańca w Mydlnikach | potańcówka na ludowo

darmowe
rodzinne

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (29 IV) zapraszamy na tańce solo, w parze i rodzinnie. Dzień zaczniemy od warsztatów tanecznych, a skończymy familijną potańcówką na ludowo!

Fotografia. Na pierwszym planie grupa ludzi dwie dorosłe kobiety i dwójka dzieci. Jedna z kobiet kuca i podaje mikrofon dzieciom, reszta pochylona jest do mikrofonu. W tle kapela.

Żeby prawdziwie zrozumieć co oznaczała dla naszych przodków muzyka tradycyjna trzeba otworzyć na nią wszystkie swoje zmysły. Towarzyszyła ona ludziom niemal przy każdej wykonywanej w ciągu dnia czynności, o czym świadczy niezliczona ilość przyśpiewek i pieśni. Podczas familijnej potańcówki zatańczymy polskie tańce tradycyjne, głównie z regionu krakowskiego. Wpleciemy w nie proste, tradycyjne zabawy taneczne i przyśpiewki. Program jest specjalnie przygotowany zarówno dla dzieci i dorosłych, więc zapraszamy całe rodziny. Spotkanie odbędzie się przy muzyce granej na żywo, co umożliwia uczestnikom wejście w dialog z muzykantami, zarówno w śpiewie jak i w tańcu. Jest to najważniejsza umiejętność, niestety zapomniana w dzisiejszych czasach, tworząca ogniwo spajające twórców i odbiorców kultury tradycyjnej. Zachęcamy do wystrojenia się w odświętne stroje tradycyjne – z regionu, z którego się pochodzi, lub po prostu tego, który się lubi.

Kapela Kasi Chodoń – grupa gra starodawne melodie zarówno z XIX w. zapisów, archiwów radiowych oraz badań terenowych Krakowa, jak i okolic. Poprzez akompaniament na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak heligonka, czy baraban oraz charakterystyczną technikę śpiewu białego, grupa przypomina piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych. W repertuarze grupy znajdują się zarówno pieśni do tańca i przyśpiewki, ballady oraz pieśni dziadowskie, ale też pieśni i zabawy dziecięce. W czasie potańcówek czy to dla dorosłych, czy to familijnych (jako Kapela Skrzaciki) w razie życzenia grupa animuje publiczność poprzez proste zabawy, tańce i śpiewy ludowe, przypominając tym samym zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.

Skład:

Katarzyna Chodoń – śpiew i taniec
Adam Dragan – skrzypce prym, śpiew
Jan Niezgoda – skrzypce sekund
Arkadiusz Szałata – baraban, śpiew

Program Dnia Tańca w Mydlnikach:

11:00 latino solo (prowadzenie: Oliwia Martyna)
12:00 salsa basic (w parach, prowadzenie: Oliwia Martyna)
13:00 2 na 1 (w parach, warsztaty w języku angielskim, prowadzenie: Antonia Paskarbeit)
18:00 Familijna potańcówka na ludowo z Kapelą Kasi Chodoń

Na warsztaty obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
Na potańcówkę wstęp wolny, nie trzeba rezerwować miejsca.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu Rady Dzielnicy VI Bronowice. Liczba miejsc ograniczona.

Patronem akcji tańczMY jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Skip to content